دکتر سید محمد صادق کشفی نژاد

شعار سال

خبر ویژه

۳۳ هزار کودک در فارس غربالگری بینایی شده‌اند/ پیشگیری کم هزینه تر از درمان است

دکتر سید محمدصادق کشفی نژاد مدیر کل بهزیستی فارس گفت:برنامه غربالگری پیش‌بینی نابینایی و تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در پایگاه های بهزیستی فارس در حال انجام است و از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۳ هزار کودک غربالگری بینایی شده‌اند.
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل بهزیستی فارس:
کشفی نژاد با بیان اینکه سن تشخیص و درمان تنبلی چشم در کودکان ۳ تا ۶ سالگی است و در صورت از دست دادن زمان طلایی تشخیص و درمان، صدمات جبران ناپذیری برای کودک و خانواده‌ ایجاد خواهد شد، افزود:تنبلی چشم یک اختلال است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان بوده و درصورتی که دیر تشخیص داده شود منجر به نابینایی کودک خواهد شد.
او در ادامه عنوان کرد:در حال حاضر ۲۰۸ مرکز غربالگری در سطح استان داریم که از اين تعداد ١۵۰ پایگاه در مراکز مثبت زندگی بهزیستی مستقر هستند. از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۳ هزار کودک غربالگری بینایی شده‌اندو از این تعداد ۷۲ مورد دچار اختلالات بینایی تشخیص داده شده و مورد درمان قرار گرفته اند.
مدیرکل بهزیستی فارس اظهار داشت : توصیه ما این است که تمام کودکان از ۳ سالگی تا ۶ سالگی با مراجعه به مراکز مثبت زندگی بهزیستی و مجتمع های خدمات بهزیستی به صورت رایگان تحت این سنجش قرار بگیرند و غربالگری توسط echart و دستگاه غربالگری بینایی برای این کودکان انجام گیرد تا در صورت وجود مشکلات بینایی با ارجاع و درمان به موقع از ناهنجاری های بعدی پیشگیری گردد، چرا که پیشگیری از معلولیت ها نسبت به درمان، برای خانواده و هم جامعه کم هزینه تر و به صرفه تر خواهد بود.